Kurs ratownika medycznego – kto może wziąć w nim udział?

helicopter-1696239_1280

Ratownikiem medycznym jest osoba, która może samodzielnie lub też na polecenie lekarza wykonywać medyczne czynności ratunkowe. Do stania się ratownikiem medycznym konieczne jest posiadanie odpowiedniego przygotowania.

Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym zawiera dokładne informacje o tym, kim jest ratownik medyczny oraz ratownik. W myśl ustawy ratownik to osoba, która zakończyła trwający 66 godzin kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy i posiada odpowiednie uprawnienia pozwalające jej na podejmowanie danych czynności w razie nagłego zagrożenia zdrowia.

Z kolei ratownikiem medycznym, jak wspomnieliśmy na wstępie, jest zawód, który skupia się na prowadzeniu medycznych czynności ratunkowych. Ratownicy medyczni najczęściej jeżdżą w karetkach do nagłych zgłoszeń. Wobec tego ratownik oraz ratownik medyczny to dwie różne osoby – pierwsza posiada odpowiednie uprawnienia, druga ma z kolei zawód ratownika.

Kurs ratownika medycznego a kurs pierwszej pomocy
Czasami kurs ratownika medycznego jest mylony z kursem pierwszej pomocy, który pozwala na uzyskanie tytułu ratownika. W rzeczywistości są do zupełnie różne rodzaje zajęć. Należy wobec tego rozdzielić dwa rodzaje kursów – kurs ratownika medycznego oraz kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Pierwszy z nich, czyli kurs ratownika medycznego jest znacznie bardziej obszerny i mogą brać w nim udział tylko osoby posiadając odpowiednie wykształcenie do pracy w zawodzie ratownika medycznego. Ratownikiem medycznym może zostać osoba, która ukończyła co najmniej licencjackie studia na Uniwersytecie Medycznym. Z kolei w kursie pierwszej pomocy wziąć może udział każdy zainteresowany, kto chce uzyskać bezcenną wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy
Dzięki temu kursowi można uzyskać uprawnienia ratownika – jest to najwyższy możliwy stopień przeszkolenia w ramach ratownictwa, który przeznaczony jest dla osób niemających wykształcenia medycznego. Z takich kursów często korzysta Policja, jednostki straży pożarnej, ratownictwa górskiego czy wodnego, które zajmują się udzielaniem pomocy w nagłych przypadkach.

Kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy są kursami intensywnymi, z naciskiem na prowadzenie ćwiczeń praktycznych oraz uczestnictwo w pozorowanych akcjach ratunkowych. Po pozytywnym zakończeniu kursi ratownik nie ma tak szerokich uprawnień jak ratownik medyczny, niemniej jednak jest kompleksowo przygotowany do brania udziału w działaniach ratowniczych i także jego zadaniem jest udzielenie pomocy poszkodowanym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>