Obuwie robocze – kiedy należy zapewnić je pracownikom?

accident-994006_1280

Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby dostarczać w określonych przypadkach odpowiednie obuwie robocze dla pracowników. W sprzedaży znajdziemy szeroką gamę obuwia roboczego przeznaczonego na konkretne stanowiska pracy. Kiedy pracodawca musi zakupić obuwie robocze i jakie rodzaje obuwia roboczego wyróżniamy?

Na niektórych stanowiskach pracy odzież oraz obuwie pracowników narażone są na zniszczenie lub zabrudzenie. Także na niektórych z nich pracownik styka się z niebezpiecznymi substancjami oraz niekorzystnymi warunkami mogącymi w znacznym stopniu wpływać na zdrowie. Wówczas pracownik nie musi samodzielnie kupować odpowiedniego obuwia.

Kodeks pracy wskazuje, że pracodawca powinien zapewnić pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze wtedy, gdy:

 • odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu albo
 • z powodu wymagań technologicznych, sanitarnych lub bezpieczeństwa i higieny pracy

Zasady wyposażania pracowników w odzież i obuwie robocze, a także w inne środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej mogą być też przedstawione w układzie zbiorowym pracy danego zakładu, w regulaminie pracy lub jako zarządzenie wewnętrzne.

Stosuje się różne klasy obuwia roboczego. Możemy podzielić je ze względu na konstrukcję, przeznaczenie oraz stopień zagrożeń, przed którymi obuwie powinno chronić.

Rodzaj obuwia roboczego ze względu na przeznaczenie:

 • obuwie zabezpieczające przed czynnikami atmosferycznymi
 • obuwie zabezpieczające przed czynnikami mechanicznymi
 • obuwie zabezpieczające przed czynnikami biologicznymi
 • obuwie zabezpieczające przed czynnikami chemicznymi
 • obuwie zabezpieczające przed czynnikami termicznymi
 • obuwie zabezpieczające przed porażeniem prądem elektrycznym
 • obuwie antyelektrostatyczne przeznaczone do stosowania w atmosferze zagrożonej wybuchem
 • obuwie antystatyczne zabezpieczające przed efektem ESD

Obuwie robocze czy obuwie ochronne?
Pracodawca na podstawie znajomości warunków pracy na danym stanowisku musi zadecydować, jakie obuwie będzie potrzebne. Najczęściej wydziela się w związku z tym dwa określenia na obuwie, które może być używane w zakładach pracy – to obuwie robocze oraz obuwie ochronne.

W przypadku obuwia roboczego mamy do czynienia z takim obuwiem, które stosowane jest na stanowiskach pracy, gdzie występuje intensywne brudzenie substancjami, które nie są szkodliwe dla zdrowia, a także wtedy, gdy obuwie zużywa się szybciej ze względu na warunki pracy. Z kolei obuwie ochronne to obuwie zapewniające ochronę przed jednym lub różnymi zagrożeniami związanymi z danym stanowiskiem pracy.

Stosujemy też jeszcze jeden podział – na obuwie bezpieczne (S), ochronne (P) oraz zawodowe (O). Bazuje on na normach PN-EN.

Podział obuwia roboczego ze względu na stopień zagrożeń:

 • obuwie zawodowe (O) – chroni przed urazami, które mogą wystąpić w miejscu pracy, gdzie nie jest wymagana ochrona palców stopy, czyli nie ma ono podnoska, dokładne wymagania znajdziemy w normach PN-EN ISO 20347 i PN-EN ISO 20347:2012
 • obuwie ochronne (P) – chroni palce, ponieważ posiada podnoski dające wytrzymałość przy uderzeniu z energią 100 J, wymogi znajdują się w normach PN-EN ISO 20346 i PN-EN ISO 20346:2014-08
 • obuwie bezpieczne (S) – zabezpiecza palce, także ma podnoski dające wytrzymałość przy uderzeniu z energią 200 J, wymogi znajdują się w normach PN-EN ISO 20345 i PN-EN ISO 20345:2012

Obuwie robocze można zakupić w sklepach BHP działających na terenie całej Polski, także internetowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>