Szkolenia BHP – wstępne i okresowe

security-element-1582318_1280

Jednym z obowiązków pracodawców w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy jest organizacja szkoleń BHP – wstępnych i okresowych. Mają one za zadanie zapoznanie pracowników z zasadami BHP panującymi w zakładzie pracy.

Przed dopuszczeniem nowozatrudnionego pracownika na stanowisko pracy konieczne jest jego przeszkolenie w zakresie BHP. Obowiązek ten dotyczy również osób zatrudnionych na podstawie umów prawa cywilnego, przyuczających się do pracy i praktykantów, którzy także powinni wziąć udział w szkoleniu wstępnym. Szkolenia okresowe prowadzi się z kolei po określonym czasie od szkoleń wstępnych i mają one za zadanie zaktualizowanie i uzupełnienie informacji w zakresie BHP.

Dokładne informacje o przepisach znajdziemy na stronie: https://www.pip.gov.pl/pl/bhp.

Szkolenia wstępne BHP
Celem szkoleń wstępnych BHP jest zapewnienie pracownikowi odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które są kluczowe do wykonywania pracy z uwzględnieniem zasad BHP, a także zapoznanie go z zagrożeniami pojawiającymi się na jego stanowisku pracy.

Szkolenia wstępne dzielą się na instruktaż ogólny i instruktaż stanowiskowy Instruktaż ogólny obejmuje ogólne informacje z dziedzinie BHP i najczęściej jest prowadzony przez pracownika służby BHP, na przykład firmy outsourcingowej, ale może być to również pracownik czy pracodawca, gdy posiada on odpowiednią wiedzę. Minimalny czas instruktażu ogólnego określony w przepisach to 90 minut.

Instruktaż stanowiskowy odbywa się na stanowisku pracy i obejmuje on kilka etapów. Służą one do zapoznania pracownika z zagrożeniami na danym stanowisku, metodami bezpiecznej pracy oraz ochroną przed zagrożeniami.

Etapy instruktażu stanowiskowego:

 • rozmowa instruktora, na przykład przełożonego, brygadzistę, mistrza z pracownikiem
 • prezentacja i opisanie czynności wykonywanych przez pracownika z zachowaniem zasad BHP
 • próbne przeprowadzenie czynności przez pracownika
 • ewentualna korekta czynności przez instruktora
 • samodzielna praca pod nadzorem instruktora

Instruktaż stanowiskowy powinien kończyć się sprawdzianem z zakresu BHP na danym stanowisku. Po jego zaliczeniu pracownik dopuszczany jest do pracy. Szkolenie wstępne w dziedzinie BHP ważne jest 1 rok – po tym czasie konieczne jest wykonanie szkolenia okresowego.

Szkolenia okresowe BHP
Szkolenia okresowe prowadzone są po to, aby przypomnieć pracowniom zasady BHP oraz zaktualizować je. Mogą być one prowadzone nie tylko w zakładzie pracy, ale również za pośrednictwem internetu w formie e-learningu.

Częstotliwość prowadzenia szkoleń okresowych:

 • szkolenie okresowe BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych – ważne 3 lata
 • szkolenie okresowe BHP dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych wykonujących prace szczególnie niebezpieczne – ważne 1 rok
 • szkolenie okresowe BHP dla pracowników administracyjno-biurowych – ważne 6 lat
 • szkolenie okresowe BHP dla pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami – ważne 5 lat
 • szkolenie okresowe BHP dla pracowników inżynieryjno-technicznych – ważne 5 lat
 • szkolenie okresowe BHP dla pracowników służby BHP – ważne 5 lat

Przykładowe ceny szkoleń BHP możemy sprawdzić na stronie internetowej: http://hsec.pl/szkolenia-bhp-krakow.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>